24 Eylül 2007 Pazartesi

SİNEMA

HAZIRLAYAN: Mavi ve portakal

Bu ay sevgili Kevgir okuyucalıyla ile paylaşacağım ilk film;

Tüm sezonu mutfakta geçen bir dizi ile tanışmak ister misiniz?Karşınız da ‘’KİTCHEN CONFİDENTİAL’’

Zamanında cnbc-e kanalında yayınlanmış bugün DVD ve VCD seçenekleri bulunan bir dizi.
Konusu kesinlikle mutfakla ilgilenen herkesi çekecek kadar güzel ve sürükleyici. Usta bir şef olan Anthony Bourdain’in biyografik romanından uyarlanmış. Kitabın adı Mutfak Sırları: Aşçılık Dünyasından Mahrem Maceralar…

Jack şeflik kariyerinin zirvesindeyken kendini alkol, uyuşturucu ve kadınlara kaptırıp kariyerini kaybeder. Artık kız arkadaşının sahip olduğu salaş bir İtalyan lokantasında hayatın gerçek yüzü ile karşı karşıyadır…

Bir gün Nolita adında şık ve popüler bir mekândan teklif alır. Onun için hayata yeniden dönüş anlamına gelen bu teklifi hemen kabul eder. Lokantayı 48 saatte 300 kişinin hizmet alacağı hale getirmesi gereklidir. Bu yüzden eski ekibini toplar ve işe koyulur. Jack rolünde Bradley Cooper var.
Bundan sonrası bol kahkaha ve heyecan…
--------------

‘’LÜTFEN BENİ ÖLDÜRME’’


Daha önce bloğumda da tanıtmıştım. Ama filmin birde gizli kalmış bir yanı var bence. Onu sizlerle paylaşmak istedim.
Filmin başrollerinde;
Will Ferrell , Maggie Gyllenhaal , Dustin Hoffman , Emme Thompson var.
Konusu ise; Harold Crick bir vergi memurudur. Hayatındaki her şey matematiğe bağlıdır. Dişlerini bile her gün aynı sayıda fırçalayıp hep aynı otobüsle aynı saatte işe gitmektedir. Ta ki beyninin derinliklerinden gelen o sesi duyana kadar. Bu bir kadın sesidir ve onun hayatını anlatmaktadır.
Harold’ın hayatı bir romandır ve yazarı onu romanın sonunda öldürmeye kararlıdır.
İşte bu sırada Harold bir vergi mükellefi olan Ana ile tanışır. Ana’nın küçük bir pastanesi vardır. Burda beni etkileyen Ana’nın iyi bir üniversitede Hukuk kariyerini bırakıp bu pastaneyi açması oldu. Okurken arkadaşları ile ders çalışacakları zaman o hep bir şeyler hazırlayıp gidiyormuş. Bir gün asıl isteğinin pişirmek olduğunu fark etmiş.
Hazırladığı kurabiyeler Harold gibi soğuk bir adamı bile yumuşatmayı başarıyor. Bir sahnede pişirdiği kurabiyelerden yemek istemeyen Harold’a ‘’annen sana hiç kurabiye ile süt vermedi mi ?’’ diyor. Cevabı anlamak hiçte zor değil tabii.Siz siz olun çocuklarınıza sevgi dolu kurabiyelerinizden yapın. Çünkü ileride o kurabiyeler çocuğunuzun içinde ki sevgi kapsülleri olabilirler…1 yorum:

nino dedi ki...

tuh ben nasil kacirmisim bunu :D umarim buralrada bulabilirim sevgiler